V podporo javnemu prostoru, ki naj služi vsem
Evropski teden mobilnosti (ETM) bo kot vedno potekal med 16. in 22. septembrom. Vseevropska pobuda bo znova spodbujala k spreminjanju potovalnih navad v bolj trajnostne, tokrat s poudarkom na urejanju javnih prostorov za vse uporabnike, predvsem na račun prostora, ki ga danes zasedajo avtomobili. Vsebinski poudarek letošnje izvedbe povzema sporočilo »Skupni javni prostor«, ki opozarja na potrebo po njegovi enakovredni rabi.
Kakovostno urejen javni prostor vnaša v vsako skupnost številne koristi: več socialne pravičnosti, večjo varnost v cestnem prometu, bolj trajnostno in z več udobja opravljene poti, manj hrupa in onesnaženosti zraka, ne nazadnje tudi boljšo kakovost življenja. »V okviru ETM bomo letos še posebej pozorni na testne zapore večjih delov naselij za motorni promet in njihovo vsaj začasno preureditev v privlačne javne prostore,« je povedala Pia Primec, nacionalna koordinatorica te pobude z Ministrstva za okolje, podnebje in energijo.
Prvo dejanje letošnje izvedbe ETM je predstavljala že 8. Nacionalna konferenca o celostnem prometnem načrtovanju 20. marca v Laškem. Na njej je slabih 200 predstavnikov občin, regij, državnih institucij, lokalnih in regionalnih koordinatorjev ETM ter strokovnjakov s področja trajnostne mobilnosti spregovorilo o aktualnih temah celostnega prometnega načrtovanja.
Z vidika letošnje teme ETM je vsebinsko najzanimivejši del konference predstavljala delavnica, na kateri so deležniki snovali predloge za izboljšanje prakse umirjanja motornega prometa v naseljih. Gre namreč za pomemben pristop k povečevanju obsega javnih površin, namenjenih vsem prebivalcem in obiskovalcem.
Ključne ugotovitve delavnice so bile, da je za umirjanje prometa potrebno pristopati celostno ter pri tem upoštevati specifike mikrolokacij in enakovredno obravnavati vse deležnike v prostoru. Ker gre za dolgoročen proces, nihče ne bi smel pričakovati hitrih sprememb – dobre rezultate lahko dosežemo predvsem s postavitvijo fizičnih preprek in s trajnimi ukrepi, pomembno pa je tudi delo na ozaveščanju in na splošnem umirjanju tempa življenja. Z vidika umirjanja prometa so prioritetna območja v okolici družbenih dejavnosti (šole, zdravstveni domovi, domovi za starejše občane, središča naselij in vstopi v naselja, bolnišnice, vrtci, stanovanjske soseske, dodatno pa tudi nevarni odseki cest). Ključno sporočilo je bilo še, da z ukrepi umirjanja prometa ne bomo dosegli veliko, dokler se ne bo spremenila tudi kultura voznikov.