Predstavitev
Občina Cerkno
Občina Cerkno
Občina Cerkno (kot del Severne Primorske v zahodnem delu Slovenije) zaobjema širše območje Cerkljanske, ki je izrazito zaključena regija, leži v prehodnem prostoru med primorskim in alpskim svetom v porečju Cerknice in Idrijce. Lega, razgibanost območja in ugodna klima, ki jo oblikujejo poslednji primorski vplivi, dajejo domačinom in obiskovalcem veliko možnosti za številne krajše sprehode v naravo po označenih pešpoteh ali za celodnevne planinske ture. Cerkljanska je poznana po živahnem kulturnem in družabnem utripu, nudi pa tudi številne zanimivosti, ki so vredne ogleda (Cerkljanski muzej, Partizanska bolnica Franja, Divje babe v Šebreljah, domačija pisatelja Franceta Bevka v Zakojci… ). Do večjih mestnih središč (Ljubljana, Nova Gorica… ) in pomembnejših slovenskih turističnih znamenitosti (Bled, Postojna) je oddaljena dobro uro vožnje z osebnim avtomobilom.
Cerkljanska je prvič omenjena v pisnih virih v drugi polovici 11. stoletja, sicer pa najstarejše sledi poselitev segajo že v prazgodovino v čas ledenodobnega človeka. Najznamenitejša najdba na tem območju je zagotovo neandertalčeva piščal, najstarejše glasbilo na svetu, ki so ga odkrili v arheološkem najdišču Divje babe.
Območje je bilo naseljeno v obdobju Ilirov in Keltov, zaradi naravnih prehodov iz Poljanske in Selške doline proti Soški dolini je Rimljanom predstavljalo mrežo pomembnih tovornih poti, v 7. stoletju pa je čez Cerkljansko potekala selitev Slovanov s Škofjeloškega hribovja proti Soški dolini in Furlaniji. Od 11. do 14. stoletja je Cerkljanski vladal tolminski oglejski patriarhat, od leta 1420 do leta 1509 je Cerkno spadalo pod beneško upravo, nato pa je bilo do začetka 20. stoletja priključeno habsburškim posestvom v goriški grofiji. V času Avstro-Ogrske je bilo Cerkno trg, sedež okrajnega sodišča in davkarije. Leta 1920 je po potrjeni rapalski meji med Italijo in Jugoslavijo Cerkno pripadlo Italiji, po kapitulaciji Italije pa je bilo med 2. sv. vojno središče partizanskega osvobojenega ozemlja.
Samostojna Občina Cerkno je bila z odcepitvijo od prejšnje skupne Občine Idrija ustanovljena po volitvah 4. decembra 1994. Razteza se na 131,3 kvadratnih kilometrih, v njej prebiva okrog 4500 prebivalcev. Upravno, gospodarsko in kulturno središče občine je kraj Cerkno z okrog 1600 prebivalci.
Druga naselja v občini so: Bukovo, Cerkljanski Vrh, Čeplez, Dolenji Novaki, Gorenji Novaki, Gorje, Jagršče, Jazne, Jesenica, Labinje, Lazec, Laznica, Orehek, Otalež, Planina pri Cerknem, Plužnje, Podlanišče, Podpleče, Poče, Police, Poljane, Ravne pri Cerknem, Reka, Straža, Šebrelje, Travnik, Trebenče, Zakojca, Zakriž.
Občino Cerkno obdajajo sosednje občine: Idrija, Gorenja vas – Poljane, Železniki in Tolmin.
Župani Občine Cerkno:
Janez Podobnik (1994–1998)
Jurij Kavčič (1998–2002, 2002–2006, 2006–2010)
Miran Ciglič (2010–2014)
Jurij Kavčič (2014–2018)
Gašper Uršič (2018–2022, 2022– )
Leto ustanovitve: 1994
Površina (v km²): 131,3
Število naselij: 30
Število prebivalcev: 4546
Vir števila prebivalcev: SURS (10. 1. 2023)
Statistični podatki: https://www.stat.si/obcine/sl/Municip/Index/19
Naslov: Bevkova ulica 9, 5282 Cerkno
Župan: Gašper Uršič
ID za DDV (davčna številka): SI 54677696
Matična številka: 5880076000
Šifra dejavnosti (SKD): 84.110 – Splošna dejavnost javne uprave
Grb Občine Cerkno predstavlja srebrni ščit poznogotskega stila; ta nosi podobo divjega petelina, stoječega na zelenem odprtem bršljanovem vencu, ki ponazarja črko C.
Zastava Občine Cerkno je v beli in zeleni barvi z atributom, odprtim zelenim vencem iz bršljanovih listov na belem kvadratnem sredinskem delu zastavine rute.
Občina Cerkno
Bevkova ulica 9
5282 Cerkno
05 373 46 40
obcina@cerkno.si
https://www.cerkno.si
Ponedeljek:
8.00 – 12.00 in 13.00 – 14.00
Sreda:
8.00 – 12.00 in 13.00 – 16.00
Petek:
8.00 – 12.00
To spletno mesto uporablja piškotke za boljšo uporabniško izkušnjo. Če boste spletno mesto uporabljali še naprej, s tem privolite v njihovo nadaljnjo uporabo.
PodrobnostiStrinjam seSpletna stran uporablja piškotke, ki se lahko namestijo v vašo napravo. Piškotki nam omogočajo beleženje statistike obiska naše spletne strani, obogatijo lahko vašo uporabniško izkušnjo in prilagodijo vašo relacijo do našega spletnega mesta.
Če želite izvedeti več, vas prosimo, da se sprehodite skozi kategorije spodaj. Posamezne nastavitve lahko prilagodite vašim željam. Opozarjamo vas, da blokiranje nekaterih vrst piškotkov lahko vpliva na uporabniško izkušnjo na naših spletnih straneh in na storitve, ki jih ponujamo.
Nekateri piškotki so nujno potrebni za zagotavljanje delovanja storitev, ki so na voljo na spletni strani in za uporabo nekaterih posebnih funkcij.
Ker so tovrstni piškotki nujno potrebni za osnovno delovanje spletne strani, jih ne smete zavrniti, saj bi s tem vplivali na samo delovanje strani. Lahko jih sicer blokirate ali izbrišete tako, da spremenite nastavitve brskalnika in blokirate vse piškotke na določeni strani.
Ti piškotki zbirajo podatke, ki se uporabljajo z namenom, da bi nam pomagali razumeti, kako se uporablja naša spletna stran ali kako učinkovite so naše tržne akcije. Pomagajo nam pri prilagajanju naše spletne strani in aplikacij, da bi s tem izboljšali uporabniške izkušnje obiskovalcev naše spletne strani.
Če ne želite, da sledimo vašemu obiskovanju naših spletnih strani in podstrani, lahko sledenje onemogočite tukaj:
Uporabljamo tudi nekatere zunanje storitve, kot so Google Webfonts, Google Maps ter servisi Vimeo in Youtube. Ker omenjeni ponudniki lahko zbirajo osebne podatke, kot je vaš naslov IP, vam ponujamo možnost, da jih na tem mestu blokirate. Opozarjamo vas, da bi to lahko močno zmanjšalo funkcionalnost in videz naše spletne strani. Vse spremembe bodo stopile v veljavo, ko boste ponovno naložili spletno stran.
Nastavitve Google Webfonts:
Nastavitve Google Maps:
Servisi Vimeo in Youtube:
Podrobnosti o naših piškotkih in nastavitvah zasebnosti lahko preberete na naši spletni strani o politiki zasebnosti.